Jak wyciągnąć więcej z treningu?

Celem każdego ćwiczącego jest osiągnięcie pożądanego efektu z treningu. To co można uzyskać w treningu na siłowni rozbija się głownie na trzy elementy: zbudowanie większej ilości masy mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej lub bycie silniejszym. Istnieje wiele sposobów, metod i działań, które mogą do danego celu doprowadzić. Jednak dla wszystkich tych celów podstawy są te same. 

 

Niestety w ciągłej pogoni za lepszymi efektami można zapomnieć o tym bez czego długoterminowy progres z treningu nie może się obejść. O trzech fundamentach, które pozwolą wyciągnąć najwięcej efektów z treningu. 

 

Podstawy są najważniejsze. Są filarami, o które oparte są pozostałe aspekty treningu. Oto trzy elementy, bez których długotrwały progres w treningu siłowym jest znacznie trudniejszy do osiągnięcia, zwłaszcza dla przeciętnego ćwiczącego.  

 

  1. Sen

Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o długość snu ale przede wszystkim o jego jakość. Na jego jakość składają się trzy elementy: jak łatwo zasypiasz, czy budzisz się w nocy, jak łatwo wstajesz z łóżka po przebudzeniu się rano. Większość osób będzie miało problem z którymś z tych elementów, lub niestety ze wszystkimi. Problemy z zasypianiem, budzenie się w nocy i problem ze wstawaniem nie są optymalne i negatywnie odbijają się na regeneracji z treningu jak i poziomie energii w ciągu dnia. O efekcie treningowym decyduje to jak dobrze się regenerujesz – dobrej jakości sen to podstawa regeneracji.

 

  1. Pożywienie

Musisz jeść dużo, dobrej jakości, smacznego żarcia, aby mieć ciągły progres. Podstawy żywienia osób ćwiczących na siłowni to dużo (z dobrej jakości źródeł) białka, dużo warzyw, trochę tłuszczu i węglowodany których ilość jest uzależniona od kilku czynników. Jeśli jednak chcesz zbudować masę mięśniową – musisz jeść jeszcze więcej. Więcej jesz – lepiej regenerujesz się z treningu, możesz podnieść więcej ciężaru i zrobić większą objętość pracy co przełoży się na szybsze efekty treningowe.

 

  1. Trening

Czy wystarczy tylko ciężko trenować? Nie. Konieczna jest wiedza gdzie dany wysiłek przyłożyć, aby osiągnąć pożądany efekt. Jedną jednak wspólną cechą w treningu siłowym jest ciągłe staranie się https://becejprevoz.com/buchstabe-a/index.html , aby uzyskać progres. Czy to w ilości podniesionego ciężaru w danej liczbie powtórzeń, większej ilości powtórzeń z danym ciężarem lub większego tonażu w danym treningu. Wszystko to jednak łączy pchanie i dążenie do poprawienia poprzedniego wyniku. Miejsce, które trzeba rozwijać będzie się różniło w zależności od celu, stanu zaawansowania, słabych elementów, balansu strukturalnego itd. Może to być poprawa działania układu nerwowego wyniku na 2RM w wyciskaniu sztangi na ławce skośnej, lub zwiększenie wytrzymałości poprzez podniesienie 100kg w 10 seriach na 6 powtórzeń przysiadu ze sztangą na plecach. Najważniejsze jednak jest ciągłe dążenie do poprawy wyników. Jeśli nie możesz tego uzyskać – patrz punkt 1 i 2. Jeśli tu jest wszystko ok – możliwe że musisz poszukać słabego ogniwa lub miejsca na rozwój.

 

Paweł Kopciński osiągnął swoje rezultaty opierając się na poprawie trzech głównych filarów – najwięcej pracy zostało włożone w poprawę jakości snu. O jego spostrzeżeniach podczas reFormy możesz przeczytać tu.

 

Istnieje znacznie więcej rzeczy wpływających na trening, które można wymieniać. Jednak te 3 w mojej pracy są zawsze podstawą i o to opieram swoje działanie. 

 

Podstawy są najważniejsze,

Powodzenia w treningu!

 

Comments

comments


 


© 2017 Falcon Strength Training Institute.
AxeMedia: