Dlaczego zwykły przysiad ze sztangą tyłem jest lepszy, niż przysiad z uniesionymi piętami?
Przysiad z uniesionymi piętami to świetnie ćwiczenie, które należy poznać i umiejętnie wprowadzić do swojego programu treningowego. O jego korzyściach możesz przeczytać TU.
Czy istnieją jednak argumenty, które mogą przemawiać za tym, aby korzystać z przysiadu bez podkładek? Jeśli tak to jakie?
W porównaniu do przysiadu z uniesionymi piętami, zwykły przysiad nie wymaga tak dalekiego wyjścia kolanem przed stopę. Co wpływa na konieczność zwiększonego pochylenia tułowia i zgięcia w stawie biodrowym, aby utrzymać równowagę w pozycji pełnego przysiadu.
Dzięki większemu zgięciu w biodrach następuje większa aktywacja tylnego łańcucha kinematycznego. Większe i silniejsze mięśnie (pośladkowe, prostownik grzbietu, dwugłowy uda) mają lepszą dźwignię do wygenerowania mocy. Co automatycznie przekłada się na użycie większego ciężaru niż w przypadku przysiadu tyłem z uniesionymi piętami.
Możliwość lepszej aktywacji dużych grup mięśniowych przekłada się na użycie większego ciężaru w danej ilości powtórzeń, w porównaniu do przysiadu tyłem z uniesionymi piętami. Używany ciężar jest jednym z bodźców, który wpływa na to jak szybko wzrasta siła i masa mięśniowa. Większy ciężar – szybszy rozwój masy i siły mięśniowej.
Wieloletni klient FSTI Wojtek https://qarshi.com/bokstaven-h/index.html , w trakcie wykonywania przysiadu tyłem Klokova w tempie 7610 z 120kg. Wyraźnie widać, że tułów jest mocniej pochylony w przód.
Przysiad ze sztangą jest jednym z najważniejszych i najlepszych ćwiczeń – istnieje wiele różnych odmian, bardziej lub mniej efektywnych, które powinno się stosować do uzyskania konkretnych rezultatów – nie tylko przysiad ze sztangą z przodu lub z tyłu. Nie jest to kwestia tego, który rodzaj jest lepszy, ale tego którą wersję do danych potrzeb w tym momencie wykorzystać.
Powodzenia w treningu przysiadów!