Wolnowar – czyli jak najłatwiej zadbać o dietę?

Podczas interwencji żywieniowej wprowadzanej przez trenera w życie człowieka wkracza chaos. Przed spotkaniem nigdy nie zastanawiał się nad tym co i kiedy powinien zjeść ani jakie wybory są lepsze. Można stwierdzić, że skuteczność trenerów w dużej mierze zależy od umiejętności adaptacyjnych swoich klientów. Czy jest jakiś sposób aby ułatwić sobie i klientom życie jeśli chodzi o poprawę nawyków żywieniowych i przygotowywanie posiłków? Odpowiedzią jest wolnowar.

W mojej pracy spotkałem się z wieloma takimi przypadkami gdzie klienci po kilkutygodniowach próbach przygotowywania sobie dobrej jakości posiłków poddawali się bo to zajmowało im zbyt dużo czasu i energii – pomimo wielu wniosków doba ma wciąż tylko 24h. Sam również czasami narzekałem na to ile czasu zajmuje przygotowywanie różnorodnych posiłków – bo na szczęście wiem, że jedzenie przez 12 tygodni kurczaka z ryżem nie jest ani optymalne dla zdrowia, ani skuteczne.

W momencie gdy otworzyłem FSTI wiedziałem, że tego czasu będzie jeszcze mniej, więc zacząłem szukać rozwiązania problemu: Jak w prosty i szybki sposób przygotować dużą ilość smacznego jedzenia? W diecie każdej osoby najczęściej brakuje dobrej jakości źródeł białka i warzyw. Zwłaszcza u osób które dużo ćwiczą z oporem zewnętrznym i jeszcze więcej u osób które chcą zbudować masę mięśniowa (jak można tego nie chcieć?).

Rozwiązaniem, które spełniało moje wymagania (szybkie i proste przygotowanie dużej ilości smacznego jedzenia) okazał się wolnowar. Urządzenie kuchenne, wolnostąjace składające się z garnka z pokrywką i bazy z grzałką i wyświetlaczem. Jak nazwa wskazuje używa niskich temperatur do przygotowywania posiłków. Ciekawy jest fakt https://italoptik.com/yelnac/index.html , że aby zatrzymać najwięcej składników odżywczych w pokarmach należy poddawać je obróbce w wysokiej temperaturze ale w krótkim czasie (pomyśl o steku medium rare) lub w niskiej temperaturze ale o dłuższym czasie. W ten drugi scenariusz idealnie wpisuje się wolnowar. Przygotowuje potrawy w temperaturze 60-80 stopni w czasie 6h+. Dzięki temu, że jest praktycznie bezobsługowy wystarczy tylko wrzucić do misy interesujące nas składniki (świeże mięso, warzywa, przyprawy), włączyć i ustawić czas na 6h. To również znaczy, że całe jedzenie na następny dzień lub dwa przygotowuje się w nocy kiedy śpisz – idealne!

Inwestycja w takie cudo techniki waha się pomiędzy 100 a 600zł w zależności od marki i modelu. Biorąc pod uwagę korzyści jest to moim zdaniem najlepsza inwestycja.

Oto przepis na mój ulubiony pulled pork czyli szarpaną wieprzowinę:

  • 2kg łopatki wieprzowej od rzeźnika z podlaskiej wioski
  • Papryka chilli, papryka słodka, sól, pieprz, kmin rzymski
  • Sok z 2 limonek

Do miski wolnowaru wlewamy 1/2 szklanki wody. Wszystkie suche przyprawy mieszamy i zalewamy sokiem z limonki. Wymieszaną marynatą nacieramy mięso, które ląduje do wolnowaru. Przykrywamy, włączamy na 6h w ustawieniu LOW i idziemy spać. Koniec. Czas przygotowania 10’

Uważam, że dla wielu osób wolnowar może okazać się rozwiązaniem wielu problemów – z wyczyszczeniem diety, podawaniem odpowiedniej ilości białka, spożywaniem odpowiedniej ilości smacznych posiłków i zaoszczędzeniem czasu.

Powodzenia w gotowaniu w wolnowarze i smacznego!

Comments

comments


 


© 2017 Falcon Strength Training Institute.
AxeMedia: