Martwy Ciąg  Trap Bar – Zalety

Sztanga Trap Bar została skonstruowana i opatentowana przez Amerykanina Al’a Gerard’a w latach 80 dwudziestego wieku. Al był zawodnikiem startującym w trójboju – wpadł na pomysł stworzenia sztangi dzięki której, pomimo swoich kontuzji, będzie mógł dalej rosnąć w sile. Stąd wziął się pierwszy opatentowany projekt sztangi, która różni się nieco od obecnie krążących egzemplarzy. Jej konstrukcja oparta była o czworobok – dziś bardziej popularne są te oparte o sześciokąt, stąd często są nazywane Hex Bar.

Jakie są zalety użycia tej sztangi w treningu?

 

Oryginalna konstrukcja Trap Bar opracowana i opatentowana przez Al’a Gerard’a

 

  1. Łatwiejszy do nauczenia niż zwykły martwy ciąg

Dużym problemem w treningu początkujących jest nauka poprawnej techniki. Martwy ciąg jest bardzo skomplikowanym pod względem koordynacji ćwiczeniem w porównaniu do przysiadu – ruchu do którego jesteśmy przyzwyczajeni już od dziecka. Konieczność trzymania sztangi jak najbliżej przed ciałem znacznie utrudnia naukę tego kompleksowego ruchu. Dzięki korzystaniu z Trap Bar, osoba ćwicząca znajduję się „w środku” sztangi, co powoduje, że jej tor jest optymalny, a przez to łatwiejszy do nauczenia. Martwy ciąg z Trap Bar jest idealnym ćwiczeniem wprowadzającym do nauki klasycznego martwego ciągu.

 

  1. Hybryda martwego ciągu i przysiadu ze sztangą

Konstrukcja sztangi pozwala na znacznie mocniejsze wypchnięcie kolan w przód i bardziej spionizowaną postawę górnej części ciała co sprawia, że większą część pracy, niż w przypadku martwego ciągu ze zwykłą sztangą gdy znajduje się przed piszczelami, wykonują uda  – przybliżając to ćwiczenie do przysiadu. Natomiast przez to, że ciężar trzymany jest w rękach, a nie na plecach jak w przysiadzie, powoduje obniżenie środka ciężkości i możliwość użycia większego ciężaru – tak jak w martwym ciągu.

 

  1. Mniejsze ryzyko kontuzji

Bardziej spionizowana postawa dzięki chwytaniu sztangi z boku uda w neutralnym ustawieniu zmniejsza siły działające na prostowniki grzbietu i kręgosłup co czyni je bezpieczniejszym. Ma to znaczenie w treningu sportowców, którzy chcą zmniejszyć ryzyko kontuzji nie rezygnując z dużej intensywności. Ten fakt pozwala również na większa frekwencje i objętość treningu, ze względu na krótszy czas regeneracji. Neutralny chwyt usuwa konieczność użycia przechwytu przy dużym ciężarze – zachowuje to równowagę pomiędzy lewą i prawą stroną ciała i niweluje ryzyko zerwania mięśnia dwugłowego ramienia.

 

Pozycja w martwym ciągu z Trap Bar jest bardziej pionowa niż w klasycznym martwym ciągu prostą sztangą

 

Martwy ciąg w Trap Bar nie powinien służyć jako zamiennik przysiadów lub klasycznego martwego ciągu, a raczej jako uzupełnienie, urozmaicenie – zwłaszcza u osób, które ćwiczą trójbój siłowy i chcą poprawić lub nauczyć się leg drive w początkowej fazie klasycznego martwego ciągu, lub nie chcą rezygnować z ciężkiego treningu, po kontuzji.

Dla sportowców jest szczególnie przydatny, gdyż pozwala użyć dużego ciężaru, w bardziej bezpieczny sposób niż klasyczny martwy ciąg, jednocześnie zwiększając efekt treningowy.

Idealnie nadaje się również dla początkujących w celu nauki i wprowadzenia do martwego ciągu.

 

Powodzenia w treningu z Trap Bar.

Comments

comments


 


© 2017 Falcon Strength Training Institute.
AxeMedia: