Trening na siłowni był do niedawna postrzegany jako niepotrzebny dodatek – uważano, że służy jedynie spotkaniom zorganizowanych grup przestępczych, zrzesza narcyzów lub zakompleksionych małolatów. Z pewnością nie był miejscem dla sportowców amatorów i zawodowców.
Ten trend już od jakiegoś czasu się zmienia. Coraz większa liczba ludzi widzi korzyści płynące z regularnego, sensownego treningu na siłowni. Nie chodzi tu głównie o aspekty estetyczne wynikające z regularnego podnoszenia ciężarów, lecz w dużej mierze o korzyści jakie można osiągnąć w funkcjonowaniu aparatu ruchu. Duży wpływ na to mają sportowcy, którzy dzielą się ze swoimi fanami sprawozdaniami na mediach społecznościowych, z treningów na siłowni. Jeśli oni poświęcają swój czas na coś oprócz treningu swojej dyscypliny to znaczy, że musi pozytywnie wpływać na ich zdrowie i/lub wyniki.
Jakie korzyści z treningu siłowego wyciągają sportowcy, z których mogą też skorzystać zwykli ludzie?
1.Prewencja urazów
Nie ma bezpiecznego i bezkontuzyjnego sportu, nawet wśród amatorów. Zwłaszcza na wysokim poziomie rywalizacji. Odpowiednia ilość masy mięśniowej w odpowiednich miejscach chroni przed konsekwencjami ciosów, uderzeń, upadków poprzez rozłożenie energii na większą powierzchnie. To samo dzieje się w codziennym życiu – nie możemy przewidzieć upadku ze schodów, poślizgnięcia się czy nawet wypadku samochodowego – większa ilość masy mięśniowej pozwala na zmniejszenie ewentualnych szkód na zdrowiu związanych ze zdarzeniami losowymi.
Dodatkowo rozwój siły w podstawowych ćwiczeniach zapobiega urazom, które pojawiają się w normalnym życiu – ile razy słyszeliście, że waszemu dziadkowi „strzeliły” plecy gdy próbował podnieść wnuczka, albo sami nie możecie się schylić, aby zawiązać dziecku sznurówki w butach? Trening siłowy służy sportowcom do przygotowania się na możliwe konsekwencje wynikające z kontuzji. Zwykłym ludziom służy jako przygotowanie się zdarzeń życiowych.
2. Korekcja wad postawy
Dobry trening siłowy jest skierowany zawsze na poprawę wad postawy. Zwłaszcza jeśli są one spowodowane uprawianiem danej dyscypliny lub trybu życia. Siedząc kilka godzin dziennie na rowerze, jeżdżąc na łyżwach i skręcając tylko w jedną stronę, grając w tenisa tylko jedną ręką lub siedząc za biurkiem lub w aucie kilka godzin zaburza się prawidłowe funkcjonowanie ciała. Poprawa postawy i bycie silniejszym skutkuje zwiększeniem pewności siebie, lepszą równowagą ciała, zmniejsza ryzyko kontuzji, zmniejsza ból i zwiększa produkcję testosteronu – każdy sportowiec wie jakie to może mieć znaczenie na osiągany wynik.
Maciej, amatorski zawodnik kolarstwa górskiego, trenując 2x w tygodniu w FSTI – Warszawa, oprócz widocznej poprawy postawy, zmniejszył poziom tkanki tłuszczowej o 6% w 7 tygodni.
3. Bezpieczeństwo
Istnieje wiele form treningu. Każdy sport niesie za sobą ryzyko kontuzji, niektóre większe, niektóre mniejsze – wiadomo, że niektórych nie można przewidzieć i są wpisane w rywalizację. Natomiast trening do osiągnięcia wysokiego poziomu sportowego powinien być bezpieczny. Zawodnicy lig zawodowych którzy są kontuzjowani „kosztują” kluby bardzo dużo pieniędzy http://opelz-blog.de/bokstaven-u/index.html , dlatego bezpieczeństwo treningu gra bardzo dużą rolę – potrzebne jest narzędzie gdzie można ciężko i intensywnie trenować z jak najmniejszym ryzykiem urazu. Trening na siłowni z doświadczonym trenerem pozwala na zminimalizowanie ryzyka i ciągły progres na dużej intensywności, ponieważ można kontrolować wszystkie czynniki: rodzaj ćwiczenia, czas pod napięciem, tempo, powtórzenia, przerwy, ilość serii, tonaż i inne. Im więcej kontroli tym więcej bezpieczeństwa.
4. Poprawa rozwoju mocy.
Więcej znaczy więcej – nie lepiej. Do tego wniosku dochodzi coraz więcej sportowców i ich trenerów. Nawet wśród dyscyplin wytrzymałościowych, objętość nie jest zawsze najlepszym kierunkiem rozwoju. Sportowiec może znieść tylko tyle treningu z którego jest w stanie się zregenerować – a to też zajmuje czas. Pęd za przejechaniem większej ilości kilometrów, większą ilością treningów – ogólnie mówiąc większą objętością ma duże ograniczenia. Trening siłowy jest kierunkiem dla sportowca w którym może zwiększyć jakość treningu poprzez pracę nad uzyskaniem większej intensywności/mocy – to w niebezpośredni sposób wpłynie na poprawę wydolności. Np jeśli ktoś potrafi podnieść 100kg maksymalnie jeden raz, to z pewnością podniesie 80kg kilka razy. Osoba, która potrafi podnieść 200kg jeden raz, z pewnością 80kg podniesie więcej razy. Większa siła jest podstawą rozwoju mocy.
Jeśli chodzi o przełożenie tej zasady na życie niesportowca – chodzi o efektywność poświęconego na trening czasu. Wszyscy żyjemy w miejscu gdzie doba ma 24h – nie ma bardziej uniwersalnego, prostego, bezpiecznego i skutecznego sposobu na zachowanie zdrowia niż rozsądny, dopasowany i zaplanowany trening siłowy. Z wiekiem tracimy siłę, masę mięśniową, gęstość kości i mobilność – aktywność, która temu wszystkiemu zapobiega to trening siłowy. Oczywiście kluczem tutaj jest dopasowanie programu do celu i warunków.
Trening siłowy znajduje się w programie przygotowań coraz większej ilości osób – zarówno sportowców zawodowych i amatorów. Jest to podyktowane wachlarzem korzyści jakie można osiągnąć. Jest tylko kwestią czasu, gdy niesportowcy przekonają się o skuteczności treningu siłowego w poprawie jakości życia.
Powodzenia w treningu!