Wprowadzenie do anatomii funkcjonalnej mięśni prostowników stawu łokciowego.
Wiele osób ma problem z rozwojem masy mięśniowej konkretnej części ciała, lub z poprawą wyniku w pewnym globalnym ćwiczeniu, który może ograniczać jeden mięsień. Wtedy znajomość anatomii funkcjonalnej przychodzi z pomocą – dzięki niej możemy rozpoznać nad jakimi ćwiczeniami powinniśmy się skupić, aby dalej się rozwijać.
W tym artykule przejdziemy przez najważniejsze aspekty anatomii funkcjonalnej mięśnia trójgłowego ramienia.
Tak jak nazwa wskazuje triceps składa się z trzech głów: głowy przyśrodkowej, głowy długiej i głowy bocznej. Ich funkcje to prostowanie stawu łokciowego i przywodzenie ramienia. Dwie z głów (przyśrodkowa i boczna) działają tylko na staw łokciowy. Natomiast głowa długa, dzięki przyczepowi początkowemu znajdującemu się na łopatce przywodzi ramię i prostuje staw łokciowy.
Istotne jest również to, że triceps ma wznoszącą krzywą siły. To znaczy, że wraz z prostowaniem stawu łokciowego jesteśmy silniejsi. Najskuteczniej jest wykorzystać do tego dodatkowy opór w postaci łańcuchów i gum, lub częściowe zakresy ruchu np. Floor Press, lub Wyciskanie w klatce ostatnich 15-30cm ruchu.
Głowa boczna mięśnia trójgłowego ramienia jest najbardziej aktywowana podczas wyciskania gdy łokcie są dokładnie pod sztangą (górna część ruchu), gdy używasz dużego ciężaru i im mocniej wewnętrznie rotujesz dłoń.
Ze względu estetycznego to właśnie głowa boczna nadaje trójwymiarowość ramionom i poszerza sylwetkę – jednocześnie jest to najtrudniejsza do zaangażowania część ramienia. Jest to spowodowane aktywnością tego mięśnia dopiero przy dużym obciążeniu w końcowej fazie wyprostu ramienia.
Idealnie wpisują się w trening głowy bocznej takie ćwiczenia jak: Wyciskanie sztangi w klatce, w ostatniej 1/4 zakresu ruchu, wyciskanie sztangi wąskim chwytem z łokciami na zewnątrz.
Głowa długa mięśnia trójgłowego ramienia ze względu na swoją budowę, jest najbardziej angażowana we wszystkich ćwiczeniach, gdzie ramie znajduje się nad głową. To skutkuje jego maksymalnym rozciągnięciem, a to wpływa na stymulacje i zaangażowanie.
Tutaj najlepiej wykorzystać wyciskanie francuskie sztangą https://schule-weiler.de/letter-v/index.html , liną, hantlami, wyciskanie sztangi nad głowę zza karku.
Wyciskanie sztangi na ławce w dużej mierze zależy od mięśni tricepsów. Jeśli wiesz gdzie jesteś słaby powinieneś poświęcić więcej uwagi temu aspektowi. Dobrze wychodzisz z nad klatki, ale brakuje Ci siły do pełnego wyprostu? Oprócz poprawy techniki powinieneś skupić się równomiernym rozwoju mięśni prostowników stawu łokciowego w każdej funkcji.
Powodzenia w treningu tricepsów!