Postrzeganie treningu siłowego zmienia się w ostatnich kilkunastu latach – na dobre. Jednak wciąż zbyt mało osób wie jakie korzyści może dać trening siłowy dla osób, które nie mają intencji startów w jakichkolwiek zawodach z tym związanych – zwłaszcza w dzisiejszym świecie, gdzie na wszystko jest za mało czasu.
Podczas kursów i pracy na siłowniach za granicą, zadziwiało mnie to jak wiele osób, zwłaszcza w starszym wieku, chodzi na siłownie – jedną z nich miałem okazję poznać bliżej na stażu w ReachPT w kanadyjskim Toronto – nigdy nie była sportowcem, zaczęła trenować w wieku 67 lat. Zapytałem co ją do tego skłoniło – powiedziała, że wśród mieszkańców Kanady jest to oczywiste, że dla zwykłych osób aby zadbać o swoje zdrowie najlepszym wyborem jest trening na siłowni. Było to już dawno temu – jednak byłem pełen podziwu podczas jej treningu – drobna staruszka poprawiała jakość życia robiąc klasyczny martwy ciąg z 70kg na powtórzenia.
Dlaczego siłownia jest moim zdaniem najlepszą inwestycją w zdrowie dla wszyskich https://schule-weiler.de/letter-r/index.html , a zwłaszcza zabieganych?
Oto lista zalet jakie można osiągnąć dzięki treningowi z żelastwem (oporem zewnętrznym). Dla większości z Was będzie zaskoczeniem, że nie ma na liście wielkiego bica i klatki, 300kg w martwym ciągu, ani rekordu w FRAN.
1. Dopasowanie do indywidualnych potrzeb – każdy może zyskać
Trening siłowy może zacząć każdy – odpowiednie dopasowanie ćwiczeń, intensywności i objętości treningu do potrzeb i możliwości ćwiczącego jest możliwe jeśli pracujemy z doświadczonym trenerem. Zarówno zawodowy sportowiec, który chce zdobywać medale i tytuły jak i gospodyni domowa bez doświadczenia treningowego, która chce lepiej wyglądać, skorzystają z dobrodziejstw treningu siłowego.
2. Bezpieczeństwo treningu
Statystycznie, na siłowni dochodzi do najmniejszej ilości urazów – zarówno wśród amatorów jak i sportowców – klucz to odpowiednio dobrany plan treningowy. Na siłowni oprócz rozwoju siły i masy mięśniowej globalnymi, wielostawowymi ćwiczeniami możemy, dzięki regresji podstawowych ćwiczeń, zaadresować indywidualne problemy lub ograniczenia układu ruchu takie jak kontuzje, bóle. Dobrze zaplanowany trening siłowy nie tylko rozwija siłę, ale również ma funkcję korekcyjno-kompensacyjną, czyli może rozwiązać już istniejące problemy. Czyli nie tylko korzystasz z bezpieczeństwa ćwicząc na siłowni, ale również zmniejszasz ryzyko urazu w życiu codziennym przez trening siłowy.
3. Wysoka efektywność – ilość korzyści do zainwestowanego czasu
Wszyscy mamy tylko 24h w ciągu jednej doby. Przeznaczanie kolejnych godzin na aktywność fizyczną w i tak już napiętym grafiku może deprymować i odwodzić od podjęcia jakiegokolwiek działania – trening siłowy przez swoją wysoką intensywność i warunki w których można kontrolować każdą zmienną jest bardzo efektywny w najczęściej pożądanych przez ludzi zmianach. Czasami wystarczą nawet dwa treningi 2 tygodniu trwające niecałe 60 minut, aby osiągnąć swój wymarzony cel.
4. Utrzymanie i budowanie masy mięśniowej
Trening siłowy w odpowiednim zakresie powtórzeń i czasu pod napięciem może prowadzić do zwiększenia masy mięśniowej – co dla wielu młodych osób jest mocno pożądane – jednak osoby w wieku starszym muszą bardziej skupić się na utrzymaniu tego co już mają, ponieważ ich masa mięśniowa wraz z wiekiem spada. To zjawisko zwane sarkopenią istotnie wpływa na jakość życia. Unieruchomienie związane z wiekiem jest największym czynnikiem wpływającym na spadek masy mięśniowej – trening siłowy pozwala znacznie spowolnić lub odwrócić ten stan.
5. Utrzymanie i budowanie siły
Siła jest zależna od ilości masy mięśniowej – im jej więcej tym więcej siły – stąd też im szybciej spada masa mięśniowa tym bardziej odczuwamy spadek siły. Trening siłowy jak sama nazwa wskazuje polega na zwiększaniu bodźca, w tym przypadku oporu zewnętrznego, aby wywołać pozytywną reakcję organizmu – w tym przypadku wzrost siły. Może komuś się wydawać, że nie musi być silnym i podnosić 200kg w martwym ciągu, jednak takie chwile w życiu jak podnoszenie dzieci, pakowanie zakupów, czy choćby zejście ze schodów wymagają pewnego poziomu siły i zabezpieczenie przed sytuacjami kryzysowymi. O siłę i o masę trzeba dbać, bo jest to nasza inwestycja w przyszłość.
6. Utrzymanie i budowanie optymalnej mobilności
Kolejnym czynnikiem, który powinien przekonać do treningu siłowego jest właśnie poprawa zakresu ruchu. Praca za biurkiem, za „kółkiem”, trening sportowy, często prowadzą do ograniczeń w amplitudzie ruchu – trener przygotowania siłowego może zaadresować ten problem i go rozwiązać dobierając odpowiednie ćwiczenia. Podczas jednego treningu siłowego trwającego 60 min, w którym wykonujemy tylko kilka odpowiednio dobranych ćwiczeń, zwłaszcza u początkujących, odpowiedni plan może poprawić zakres ruchu, zbudować masę mięśniową i zwiększyć siłę. Im bardziej zaawansowany przypadek, tym bardziej szczegółowe musi być podejście.
7. Lepsza sylwetka
Trening siłowy, jak już wyżej było wspomniane, powoduje pozytywne adaptacje w postaci zwiększenia ilości masy mięśniowej. Zanim jednak przyjdzie Ci do głowy, że po 3 miesiącach ciężkiego treningu na siłowni będziesz wyglądać jak kulturysta, lub StrongMan, to pozwól, że Cię uspokoję – budowanie mięśni nie jest takie proste i łatwe. Nie zmienisz się w Hulk’a po 2-3 treningach na siłowni. Natomiast większa ilość mięśni w odpowiednich miejscach znacznie poprawia wygląd ciała. To może się przełożyć na lepsze samopoczucie i pewność siebie w życiu codziennym.
8. Lepsze zdrowie
Trening, a zwłaszcza trening siłowy, jako że adresuje przede wszystkim pracę układu mięśniowo-nerwowego wpływa pozytywnie na poprawę wrażliwości na insulinę. To może przyczynić się do znacznej poprawy jakości życia pod względem zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Dopasowany do poziomu aktywności i możliwości trening na siłowni poprawi Twoje zdrowie. Więcej mięśni = więcej receptorów insuliny.
9. Lepsza jakość życia
Wymogi pracy i życia codziennego wraz z wiekiem coraz bardziej dokuczają i ograniczają w czerpaniu przyjemności z życia i prostych rzeczy. Podnoszenie dzieci, wiązanie im butów, spacer z rodziną, pakowanie/przeprowadzka, obowiązki domowe wymagają sprawnego układu ruchu – z czego zdajemy sobie sprawę dopiero, gdy zostaje nam on odebrany lub związany z bólem.
Złamania kości są jednym z najczęstszych powodów unieruchomienia – co u osób w starszym wieku jest bardzo częste z powodu osteoporozy – czyli zmniejszenia gęstości i odporności kości na złamania. Przykucie do łóżka na długi czas (a wystarczy 10 dni), powoduje wcześniej wspomnianą sarkopenię – nawet u osób młodych.
Jednym ze sposobów zachowania sprawności, zmniejszenia ryzyka złamań poprzez poprawę mineralizacji kości, co przekłada się znacznie na jakość życia, jest właśnie trening siłowy (czyli walka ze “zwiększoną” grawitacją) – bezpieczny, z szerokim zastosowaniem, z możliwością dopasowania i nieograniczonym miejscem na rozwój. Bóle i dolegliwości aparatu ruchu często można rozwiązać i zapobiec im, właśnie ruchem z oporem zewnętrznym – w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku na siłowni.
10. Większa świadomość ciała
Propriocepcja to określenie odbierania sygnałów o położeniu naszego ciała w czasie i przestrzeni. Receptory odpowiadające za propriocepcje znajdują się głównie w mięśniach, ścięgnach i powięziach. Trening, który jest skierowany na budowanie siły usprawnia połączenia nerwowe z mięśniami, co skutkuje lepszą koordynacją i zmniejsza ryzyko upadków, które u osób starszych mogą być początkiem kaskady problemów ze zdrowiem.
Jeśli zależy Ci na długotrwałym zdrowiu, aby móc długo cieszyć się w pełni z życia, idź na siłownie. To nie jest już to samo miejsce co kilkanaście lat temu – jest lepsze, pod warunkiem, że znajdziesz dobrego trenera!
Powodzenia w treningu!